Szkoła od początku ustanowienia przez Sejm RP celebruje obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Z inicjatywy nauczycieli naszej szkoły, należących do NSZZ „Solidarność”, powstała tablica świadcząca o powojennych losach Żołnierzy Niezłomnych zawieszona na budynku, w którym funkcjonował dawniej Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Nidzicy.
W roku 2008 uczniowie pod kierunkiem nauczycieli historii uczestniczyli w ogólnopolskim konkursie ph.: „Śladami zbrodni 1945-1956". Celem konkursu było przypomnienie trudnych wydarzeń w powojennej historii Polski oraz udokumentowanie zachowanych budynków dawnych kaźni stalinowskich. Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowali: Kinga Chmielińska, Krzysztof Grochowski, Teresa Hablutzel i Bożena Rutkowska. Dzięki wspólnym wysiłkom powstała konkursowa prezentacja multimedialna, pt.: „Śladami zbrodni 1945-1956” złożona z: dokumentów, relacji świadków, zdjęć budynku UBP przy ulicy 1 Maja 15 oraz pól przy ulicy Murzynowskiego w Nidzicy, gdzie prawdopodobnie grzebano zwłoki pomordowanych więźniów.
Informujemy społeczność szkolną o tym święcie, oglądając filmy na lekcjach czy tworząc wystawy w bibliotekach szkolnych, zamieszczanych także na stronach internetowych szkoły. Ciekawym pomysłem (mającym wiele polubień na FB), była wystawa prac plastycznych zorganizowana przez nauczyciela Ryszarda Maja. Zdjęcia portretów Żołnierzy Niezłomnych narysowane przez uczniów naszej szkoły wzbudzały duże zainteresowanie.
Inną formą przywiązania do tradycji narodowej jest czynne uczestniczenie w Rajdzie Gwiaździstym im. Zacheusza Nowowiejskiego w Górach Dębowych. Pomysłodawcą Rajdu był nauczyciel ZSZiO w Nidzicy – Witold Zagożdżon. Wyklęty Wiktor Zacheusz Nowowiejski pochodził z naszych stron, z okolic Janowa (zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku w Internecie: https://www.youtube.com/watch?v=HyfacYJ1xCc).
Tej sportowej z nazwy imprezie, organizowanej zwykle we wrześniu lub październiku przez: Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, Starostwo Powiatowe w Nidzicy, Nadleśnictwo Przasnysz, Gminę i Miasto Chorzele, Lokalną Organizację Turystyczną Północnego Mazowsza, towarzyszą także odczyty poświęcone postaciom Żołnierzy Wyklętych, wydarzeniom z nimi związanymi oraz rocznicom patriotycznym. Początkowo w Rajdzie rowerowym brali udział wyłącznie nauczyciele naszej szkoły panowie: Witold Zagożdżon, Dariusz Czajka i Lech Borucki. Stopniowo dołączali także uczniowie dysponujący dużą sprawnością fizyczną, ze względu na znaczącą odległość z Nidzicy.
zdjęcia z Rajdu:
W bibliotekach szkolnych gromadzimy publikacje: książki, czasopisma oraz broszury a także filmy na DVD - które otrzymujemy bezpłatnie wraz z Biuletynem IPN. Zachęcamy do zapoznawania się z biografiami tak ciekawych i zasłużonych postaci jak: Witold Pilecki, August Emil Fieldorf (Nil), Łukasz Ciepliński czy Wiktor Zacheusz Nowowiejski i wielu, wielu innych.
W galerii zdjęcia książek, płyt na DVD:
autor: Ewa Zborowska, Biblioteka